رايانه

رايانه و تهديد سلامت بينايي

۵ مهر ۱۳۹۵
۱۲:۴۸:۲۹
عين الف
نظرات (0)

يكسره به مانيتور خيره نشويد

وقتي بيش از اندازه به مانيتور خيره شويد با عارضه ها و مشكلات گوناگوني مواجه خواهيد شد و بينايي تان به خطر خواهد افتاد بهتر است به چشمانتان استراحت كافي بدهيد و يكسره به مانيتور خيره نشويد.

سندرم بينايي ناشي از كار با رايانه

نجمه طاهري شرق كارشناس بينايي سنجي  درباره سندرم بينايي ناشي از كار با رايانه اظهار كرد: مجموعه اي از علائم چشمي و بينايي كه براثر فعاليت با رايانه ايجاد مي شوند سندروم بينايي ناشي از رايانه يا به اختصار CVS نام دارند.

 

تبخير سريعتر اشك روي سطح چشم

وي با بيان اينكه تقريبا 70 درصد كساني كه زياد با رايانه كار مي كنند گرفتاراين سندرم هستند، تصريح كرد: اين مسئله در زمان خيره شدن به صفحه مانيتور سبب مي شود تا پلك ها مدت بيشتري باز بمانند و در نتيجه اشك روي سطح چشم سريع تر تبخير شود ..

 

مهمترين علائم  اين ناهنجاري

طاهري شرق مهمترين علائم  اين ناهنجاري را خستگي, خشكي, سوزش , ريزش اشك و تاري ديد به دليل كاهش ميزان پلك زدن بيان كرد..

 

كاهش علائم سندرم بينايي

كارشناس بينايي سنجي براي كاهش علائم سندرم بينايي كار با رايانه عنوان كرد: در هنگام كار با رايانه به طور ارادي پلك بزنيد زيرا اين كار سبب آغشته شدن سطح چشم با اشك مي شود و از خشكي آن جلوگيري مي كند ودر صورت تشديد اين علائم مي توانيد از قطره هاي اشك مصنوعي به اين منظور استفاده كنيد.

 

چراغ مطالعه

وي در خصوص استفاده از چراغ مطالعه بر روي ميز عنوان كرد: آن را طوري بر روي ميزقرار دهيد كه نور آن به صفحه رايانه يا چشم شما نتابد.

 

استراحت عضلات چشم

طاهري شرق براين امر كه هر 5 تا 10 دقيقه چشم خود را از مانيتور برداشته و به مدت 5 الي 10 ثانيه به دورترين نقطه ممكن در اتاق نگاه كنيد اشاره كرد و گفت : اين كار باعث استراحت عضلات چشم مي شود.

 

عينك هاي مخصوص (آنتي رفلكس )

وي: استفاده از عينك هاي مخصوص (آنتي رفلكس ) را موثر دانست و افزود: اگر عليرغم رعايت توصيه هاي گفته شده باز هم دچار علائم اين بيماري هستيد مي توانيد از عينك استفاده كنيد .

باشگاه خبرنگاران جوان


بازديد :
ارسال نظر توسط مدیر غیرفعال شده

:: مطالب مشابه
صفر تا يك
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به رايانه است. || طراح قالب avazak.ir